Biorąc pod uwagę tylko same obroty – do pozycji lidera nie potrzeba zbyt wiele. Jednak lider to nie tylko cyferki. Lider to osoba, za którą pójdą inni, a więc Liderem musisz stać się mentalnie. Aby odnieść sukces przydatne są odpowiednie umiejętności, które sprawiają, że jesteś liderem. W poniższym artykule opisałem 8 kroków, które przybliżą Cię do pozycji lidera. Jak się za chwilę przekonasz ważnym elementem jest nie tylko abyś był w stanie prowadzić innych, ale przede wszystkim abyś był gotowy prowadzić sam siebie. Nigdy nie będziesz mógł skutecznie poprowadzić innych, jeśli samemu nie będzie w stanie siebie poprowadzić.

Bycie dobrym liderem jest czymś więcej niż bycie po prostu na czele tłumu. To nie jest struktura korporacyjna i jeśli nie masz odpowiednich kompetencji to po prostu się nim nie staniesz. Lider musi przede wszystkim działać. U nas utarł się pewien stereotyp, który mówi, że wystarczy odpowiednio wyglądać i mieć tak zwane gadane. To znaczy, że wystarczy wyglądać i mówić jak lider i reszta osób postrzega taką osobę za lidera. Rzadko jednak patrzy się na to co wykonuje lider, a to jest tak naprawdę prawdziwy test przywództwa. Lider swoim działaniem musi dawać przykład innym.

Doskonały przywódca nastawiony jest na cel, przy tym od siebie wymaga więcej niż od innych.

Aby stać się dobrym liderem musisz skoncentrować się na działaniu, zamiast na prostych przemówieniach. Tytuł artykułu wskazuje na 8 kroków, ale nie myśl o nich jak o kolejnych krokach, które się odhacza, tak jak to jest w wielu przypadkach. Zamiast traktować je jako kolejne kroki, które można wykonać i przejść do kolejnego, należy z każdego z nich korzystać regularnie.

Bądź otwarty na możliwości

Po pierwsze należy zachować czujność wobec nowych możliwości. Wszystko wokół nieustannie się zmienia, rzeczywistość nie jest ostateczna, ale podlega ciągłym zmianom. Dlatego trzeba być cały czas otwartym na możliwości, które po prostu co jakiś czas się pojawiają. Jeśli patrzymy dziś na ludzi, którzy osiągnęli sukces, to niektórzy uważają, że te osoby miały szczęście, znalazły się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Być może trochę racji w tym jest, ale gdyby nie mieli otwartych oczu na okazje, to by czas nie miejsce nie miały żadnego znaczenia.

Czerp inspiracje

Drugą bardzo ważną umiejętnością jest czerpanie inspiracji gdziekolwiek byś się nie znalazł. Inspirować możesz się swoją konkurencją. Najmądrzejsi przywódcy nieustannie obserwują swoją konkurencję i czerpią inspiracje z ich działań. Przyjrzyj się rywalizacji dwóch najwybitniejszych piłkarzy ostatniej dekady. Cristiano Ronaldo i Messi bo o nich mowa rywalizują ze sobą od wielu lat. Grają w przeciwnych największych klubach, co jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę rywalizacji. Jednak nie podkładają sobie przysłowiowej nogi. Obydwoje darzą siebie wzajemnie szacunkiem. Każdy z nich przyznaje, że lubi obserwować grę przeciwnika. Jak myślisz dlaczego? Czerpie w ten sposób inspirację. Dlatego jeśli chcesz  być dobrym liderem czerp inspirację z otoczenia, obserwuj innych i znajdź dzięki temu sposób aby rozwinąć siebie.

Poszerzaj horyzonty

Nie ma w tym żadnej tajemnicy – trzeba się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Jak często wypada to robić? Najlepiej każdego dnia poszerzaj swoje horyzonty. Dokarmiaj swój umysł nowymi doświadczeniami i wiedzę, ale również stale rozszerzaj swoje horyzonty społeczne. Poszukuj i poznawaj nowych ludzi i doświadczaj nowych sytuacji społecznych. Nigdy nie wiadomo kiedy te nowe doświadczenia pomogą Ci w roli lidera.

Szukaj nieszablonowych rozwiązań

Czasami nie wystarczą szablonowe rozwiązania. Szukaj i odnajduj odpowiedzi w subtelnych wskazówkach. Jest to rozszerzenie trzeciego kroku, który polega na poszerzaniu horyzontów i poszukiwaniu ludzi. Musisz być czujny i obserwować jakie rozwiązania się sprawdzają, co można poprawić, ulepszyć i zastosować u Ciebie. Pamiętaj, że bycie liderem to przede wszystkim posiadanie silnej, wzudzającej zaufanie, solidnej i etycznej MARKI WŁASNEJ. Każdy reprezentuje jakąś markę. Wygrywa ten, kto się wyróżni ale i będzie transparentny jak tylko można, bo tylko będąc całkowicie sobą – nie będziesz miał żadnej konkurencji. Będąc sobą już się wyróżniasz – a dzięki temu pociągniesz za sobą ludzi.

Improwizuj

To chyba mój ulubiony punkt. Od zawsze improwizowałem w wielu przypadkach. Należy improwizować jeśli nie istnieją inne dostępne rozwiązania. Nie szukaj wymówek, w przypadku, gdy wszystko zawodzi o wymówki łatwo. Większość osób po prostu się podda, ale nie prawdziwy lider. Potrzeba jest matką wynalazku. Skąd wiesz, że to nie będzie działać, jeśli nigdy nie próbowałeś tego wcześniej? Pamiętaj, że nie wszystkie muszą być już sprawdzone. Przyjrzyj się swojemu problemowi ze wszystkich stron i systematycznie próbuj różnych rozwiązań w wielu kombinacjach. Wiesz co mam na myśli? 

Zadbaj o szczęście innych

Szczęście jest tym elementem, który spaja ludzi. Warto więc, abyś zadbał o to aby osoby wokół Ciebie były szczęśliwe. Kojarzysz może film pt. ,,Podaj dalej”? Film przedstawia pewien projekt, który polega na tym, aby zrobić coś dobrego dla 3 osób i zobowiązać tą trójkę do tego samego. Wyobraź sobie o jak wiele lepszy byłby świat, gdybyśmy wszyscy zrobili się bardziej skłonni do rozprzestrzenienia szczęścia. Po za tym Marketing Sieciowy to przede wszystkim kreowanie nowych liderów. To Ty masz pomagać swojemu zespołowi, a nie on Tobie. Ludzie chętnie do Ciebie dołączą kiedy będą wiedzieć, że to Ty masz dla nich coś wartościowego i możesz wpłynąć na ich szczęście. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się co dla nich oznacza szczęście, czego im potrzeba i tę potrzebę po prostu wyłożyć im na tacy i pielęgnować, by mieli ją cały czas. Edward Ludbrook – niezastąpiony trener w dziedzinie Marketingu Sieciowego naucza, że najważniejszym elementem sukcesu w MLM jest stałe nastawienie na sukces jednostki – a nie na jak największą rekrutację. 

Oferuj pomoc innym

Oferuj innym swoją pomoc, nawet jeśli na pozór nie będzie z tego żadnych korzyści dla Ciebie. To oznacza więcej niż podarowanie komuś pieniędzy. Dlaczego? Bo to oznacza, że poświęcasz dla kogoś swój czas i energię, dajesz coś od serca. Czasami może to być udzielenie pomocy komuś kogo nie znasz, a w innym przypadku będzie to bardziej osobiste działanie. Nastaw się przede wszystkim na początku swojej przygody z marketingiem sieciowym na służenie innym. Nie będzie łatwo ale będzie warto. Często śmiejemy się, że lider jest trochę jak ksiądz, bo musi przede wszystkim słuchać. Nastaw się na słuchanie ludzi. Bądź dla nich trochę księdzem, trochę przyjacielem , trochę psychologiem ( tylko nie doradzaj, jeśli nie masz takich kompetencji) i tylko troszkę przywódcą , a odniesiesz sukces szybciej niż myślisz. Tylko wytrwaj! 

Bądź pozytywny

Nie pozwól aby Twoje słowa były wyrażane w sposób negatywny. Jeśli Twoje słowa są negatywne, to bez względu jaka jaka idea stoi za tym wszystkim i jaki potencjał może mieć projekt, to takim działaniem dajesz innym do zrozumienia, że jest to negatywne. Pozytywne akcentowanie sprawia, że jest bardziej prawdopodobne aby projekt uzyskał pozytywne rezultaty.

Jeśli przyłożysz się do tych ośmiu kroków i będziesz się do nich regularnie stosował, to nie tylko staniesz się lepszym liderem, ale także sprawisz, że Twoje życie będzie lepsze. Tego też Ci życzę. Na koniec proszę Cię o udostępnienie tego artykułu innym. Niech inni również skorzystają z tych porad. 🙂

 

Zrealizuj Swój Największy Cel

Masz wielkie plany, ale nie wiesz się właściwie za to zabrać? Połową osiągnięcia celu jest jego właściwe wyznaczenie. Druga połowa to odpowiednie podejście do realizacji tego celu. Z tego poradnika dowiesz się jak wyznaczyć cel, ale różnie jak ten cel osiągnąć.

Wpisz adres email i pobierz poradnik teraz
Marcin Gurtowski
Latest posts by Marcin Gurtowski (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *