Mam takie doświadczenie, że jeżeli ktoś usłyszy o marketingu sieciowym to wywołuje to  w nim postawę ogromnej negacji (jeżeli dotyczy to osób nie związanych z network marketingiem). Towarzyszy temu czasem również wyśmiewanie i wiele innych zachowań. Pewne silne emocje występują nawet wówczas jak już ktoś zdecyduje się na działanie w tej branży. Wtedy prym wiodą  poczucie strachu i lęku.

Strach wydobywa to, co najgorsze, nawet z najlepszych

Podkreślę jedną ważną rzecz: strach nie jest zły. Jest swojego rodzaju sygnałem ostrzegawczym, który podpowiada naszemu mózgowi:”To nie wygląda dobrze”, “Coś może się nie udać”. Od nas jednak zależy, co zrobimy z tym sygnałem.

Lęk może jednak przybrać taką formę, która będzie niebezpieczna dla nas samych. Może nas sparaliżować lub zablokować prawdziwe odczucia. Jeżeli będzie narastał to po prostu nas zatruje.

Dlaczego tytuł nagłówka brzmi: Strach wydobywa to, co najgorsze, nawet z najlepszych?

Mam na myśli wydobycie negatywnych emocji, które powodowały w nas strach jak byliśmy dziećmi. Udowodniono, że nawet jeśli jesteśmy wyjątkowo kompetentni, inteligentni, odnosimy niesamowite sukcesy i tak będą nam towarzyszyć emocje strachu przed nowym zadaniem, które jednak mają swoje źródło w naszej przeszłości.

Co powoduje strach?

Informacje, które za chwilę otrzymasz są uniwersalne dla tematu strachu w różnych sytuacjach, nie tylko w Marketingu Sieciowym. Jednak może uda Ci się zrozumieć, dlaczego tak trudno ludziom zdecydować się na taki właśnie rodzaj pracy.

Zacznę od tego, że na ogół boimy się nie tego, czego powinniśmy.

Strach sprawia, że rezygnujemy. W życiu, pracy, szkole, praktycznie wszędzie. Nie zmieniamy, nie poznajemy, nie działamy, nie rozwijamy się. Nawet jeśli wcale nie jest aż tak super, to przynajmniej jest wygodnie. Wszystko jest znajome i bezpieczne. Przeżywamy dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem, jeden podobny do drugiego. I tak upływają lata.

A warto się jedynie obawiać tego, że nie wykorzystamy okazji, jakie stwarza nam strach. Zamykając się w wygodnych bańkach naszych własnych “wygód” tracimy przy tym dużo czasu i energii. Obawiamy się zmian i związanych z nimi wyzwań i stresu, ale to właśnie one czynią nas silniejszymi.

Przyczyny strachu

Przyczyn strachu może być wiele. Skupię się jednak na tych, które mają ścisły związek z Marketingiem sieciowym.

  1. Jako główną przyczynę strachu w tym kontekście wymieniłabym PRZYWIĄZANIE.

Przywiązanie rozumiane jako potrzebę posiadania i sprawowania kontroli nad dobrami doczesnymi, które już posiadamy. Tu mam na myśli finanse, utraty których się obawiamy. Reputacja, którą możemy utracić, jak nam nie wyjdzie lub “co ludzie powiedzą” na to, że jestem w Marketingu Sieciowym.

2. Drugą istotną przyczyną  strachu jest NIEZNANE.

Wprowadzanie zmian w życie jest po prostu trudne, jednak tylko ten, kto podejmie to wyzwanie, zrozumie i doświadczy jak wiele radości, satysfakcji i spełnienia otrzyma.

3. Ostatnią przyczyną strachu przed Marketingiem Sieciowym, na który chcę zwrócić uwagę to obawa przed EWENTUALNĄ porażką.

Zakładamy, że porażka może mieć miejsce. Tym trudniej nam wyjść ze swojej strefy “bezpieczeństwa”, która na ten moment zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy, nawet jak jest to bezpieczeństwo średniej jakości.

 

Jak pokonać lęk?

Podpowiem Ci, co może zmniejszyć Twoje obawy przed Marketingiem Sieciowym, ale również obawy w ogóle.

  1. Spróbuj czegoś nowego

Nowe nie oznacza gorsze. Po prostu inne. Zastanów się, skoro łatwo przychodzi Tobie negatywna projekcja, to stwórz jednocześnie tą pozytywną w swojej głowie.

2. Dostrzegaj korzyści i możliwości wynikające ze zmiany.

Ustal, ile dobrego może Cie spotkać, gdy podejmiesz decyzję na TAK. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić, bo nie znasz tej branży, poproś o pomoc kogoś, kto się tym zajmuje.

3. Nie bój się upadku. Nie traktuj go jak porażki tylko jak lekcję.

Porażka ma negatywny wydźwięk. Lekcja jest czymś, co uczy.

4. Ustal, co najgorszego może się stać

Narysuj linię ze skalą od zera do dziesięciu. Pomyśl o najgorszej rzeczy, jaka mogłaby Ci się przydarzyć. Przypisz ją do dziesiątki. Następnie oceń, gdzie na tej skali znajduje się Twój obecny lęk.

To ćwiczenie pozwala spojrzeć na sytuację z dystansem i ustalić, czy jest to naprawdę przerażająca rzecz.

5. Otwórz się na nowe wyzwania.

Pamiętaj, że zmiany są dobre, nawet jeżeli Cię przerażają. Są dwie umiejętności, które są jednymi z najbardziej przydatnych w życiu. To otwarty umysł i elastyczność. Naucz się ich, a zobaczysz jak wiele dobrego Cię spotka.

Motywacja

Na koniec zacytuję Ci słowa, nad którymi warto się zatrzymać i zastanowić, dlaczego tak jest.

“To, czego boimy się najbardziej, jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić”. Ralph Waldo Emerson.

“Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie”. J.R.R. Tolkien

Odważ się pokonać strach, bo może Cię ominąć coś niezwykle wartościowego.

Ściskam

Monika

poradnik Monika Budzińska

Jak W 30 Dni Zarobiłam W Internecie?

Poznaj mój case study, z którego dowiesz się jak krok po kroku zarobiłam w 30 dni pierwsze pieniądze w Internecie. 

Wpisz adres email i pobierz poradnik teraz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *