Nic nie stoi na przeszkodzie aby pracować na etacie i jednocześnie rozwijać swoją sieć w marketingu sieciowym. Podobnie też nic nie stoi na przeszkodzie aby prowadzić własną firmę i jednocześnie z sukcesami działać w marketingu sieciowym. Jednak często można spotkać zestawienie podobieństw i różnic pomiędzy etatem, biznesem tradycyjnym, a MLM. Rozpatrywane jest to w odniesieniu do kilku, lub kilkunastu punktów. Spotkałem się z tym wielokrotnie, ale za każdym razem coś mi nie pasowało, więc postanowiłem sam przeanalizować ten temat. 

Wybrałem 15 punktów przez które poddałem analizie etat, biznes i MLM. To jest rzecz jasna moja subiektywna ocena, ale starałem się podejść do tematu jak najbardziej szczerze. nie uważam aby marketing sieciowy był idealny, ale jest lepszy. O tym świadczą punkty, które przytaczam w tej publikacji.

1. Początkowa inwestycja

Trzeba ponieść inwestycję jeśli idzie się do pracy na etat? Wydawałoby się, że nie, ale aby pracować w konkretnej profesji np. jako prawnik, lekarz, nauczyciel w szkole, programista, zawodowy kierowca i wiele innych to należy ukończyć wcześniej odpowiednie studia i kursy przygotowawcze. Czy nie jest to inwestycją zarówno czasu jak i pieniędzy? OK do niektórych zawodów nie potrzeba mieć skończonych studiów, ale są np. potrzebne badania z sanepidu. Tak więc w tym przypadku czasem jest wymagana inwestycja, a czasem nie.

Biznes zdecydowanie wymaga inwestycji początkowej. Większość pomysłów na biznes wymaga większego bądź mniejszego kapitału, ale zawsze będzie to jakiś kapitał. Trzeba by było wykazać się niezłą kreatywnością, aby mieć pomysł na biznes bez inwestycji. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, bo mam kilka pomysłów. Swoja drogą jestem bardzo ciekawy, czy masz też jakiś pomysł? Podziel się tym w komentarzu.

W marketingu sieciowym inwestycja może być, albo może jej nie być. Czasami wiąże się to z wykupieniem pakietu startowego, albo określonej ilości produktów, za określoną minimalna cenę. Bywa też czasem, że tej inwestycji nie ma, bo dołączyć można za darmo. Podsumowując sytuacja jest podobno, inwestycja może być, ale nie musi. Natomiast nawet jeśli jest, to zazwyczaj spotykamy się z niewielką inwestycją w granicach od kilkudziesięciu, do kilku set złotych, czasem może to być kilka tysięcy. 

2. Ryzyko finansowe

Nie sądzę, aby praca na etacie wiązała się z ryzykiem finansowym, chyba, że wykonywany zawód wymaga odpowiedzialności za finanse np. jeśli pracujesz jako kasjer. Inna sprawa jest w przypadku biznesu, bo pełna odpowiedzialność spoczywa na właścicielu, co oczywiście skutkuje pełnym ryzykiem finansowym. W MLM nie dostrzegam żadnego ryzyka finansowego.

3. Konieczność reinwestycji

Pracując na etacie nie ma konieczności reinwestycji, no chyba że w dojazd np. paliwo albo bilety na komunikacje miejską.  

Biznes to w zasadzie konieczność reinwestycji. Różni się jedynie wysokość reinwestowanych zysków. Nawet prowadząc bloga trzeba reinwestować w domenę, hosting i inne narzędzia, z których się korzysta. W przypadku dużych stacjonarnych biznesów koszty reinwestycji są dużo większe. Przeważnie im większy biznes tym koszt reinwestycji jest większy.

MLM nie wymaga reinwestycji, tak jest zazwyczaj. Natomiast w marketingu sieciowym najczęściej jest warunek aby co miesiąc robić obrót własny, czyli zamówienie dla siebie. Jeśli jest to konieczność zakupu produktów, które w ogóle nie potrzebujesz, to można określić to jako koszt reinwestycji. Dlatego uwielbiam takie firmy, gdzie są produkty, które i tak każdy regularnie używa.

4. Problemy urzędowe

Pracując na etacie nie mamy problemów urzędowych, raz do roku wypełniamy deklarację i koniec. Marketing sieciowy też nie przysporzy nam więcej problemów urzędowych. Niestety prowadząc biznes tutaj często pojawiają się schody. Kto prowadzi lub prowadził biznes ten wie jak to jest.

5. Koszty stałe

Kosztem stałym w pracy na etacie może być np. dojazd do miejsca pracy. Podobnie też w marketingu sieciowym te koszty mogą być, ale wcale nie muszą. Natomiast sprawa ma się z goła odmiennie prowadząc biznes. Z kosztami trzeba się liczyć, mogą one być mniejsze, ale mogą też być bardzo duże. przeważnie gdy biznes ma więcej zysku generować to potrzeba większych obrotów, więcej pracowników, większe hale, magazyny, więcej maszyn, większa flota, tak można wymieniać i wymieniać. Wszystko to oczywiście generuje kolejne stałe koszy.

6. Wysokość podatków

Pracownik nie ma wpływu na wysokość podatków, po prostu staje przed faktem dokonanym. Natomiast prowadząc biznes mamy na to wpływ. Nie jest to łatwy temat dlatego dobrze jest korzystać tutaj z pomocy i porady specjalisty. Podobnie też jest w przypadku marketingu sieciowego. Tutaj też masz wybór i masz wpływ na podatki.

7. Poziom zarobków

To co najbardziej mi nie odpowiada w etacie to poziom zarobków, bo przeważnie jest on niski. Nie zawsze tak jest bo są takie branże i specjalistyczne zawody, gdzie zarobki są imponujące,. Druga rzeczą jest to, że przeważnie jest sufit finansowy, którego zwyczajnie nie da się przebić.

Biznes nie ma limitów finansowych, wystarczy spojrzeć na listę najbogatszych ludzi i sprawdzić jakie mają miesięczne albo roczne zyski. Pewnie pomyślisz, że większość biznesów tyle nie zarabia. Masz racje, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie dojść do takiego poziomy. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do etatu pierwsze miesiące bywają niepewne, często właściciel biznesu pracuje dużo i ciężko, a efekty z tego są ledwo widoczne. W biznesie potrzeba czasu aby go rozkręcić, a na etacie od razu po miesiącu otrzymujesz zakontraktowaną w umowie pensję. 

Sytuacja w marketingu sieciowym ma się podobnie jak w biznesie tradycyjnym. Potrzeba czasu, aby go rozkręcić Na początku wkłada się dużo pracy i czasu, ale później też nie ma w zasadzie limitu zarobków. Chociaż wielu najlepszych biznesmenów zarabia nawet dużo więcej niż najlepsi networkerzy, to szczerze mówiąc wolę MLM, bo nie mam nawet ułamka tyle odpowiedzialności czy problemów prowadząc wielkie biznesy.

8. Czas pracy

W pracy na etacie mamy ten element narzucony. Przeważnie pracujemy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Czasami są zmiany, albo w innych przypadkach pełni się dyżury np. 24 godzinne. Tak czy inaczej jest wszystko z góry narzucone. Podobnie też jeśli chodzi o przerwy w pracy, czy wolne.

W biznesie czy marketingu sieciowym to Ty decydujesz o tym ile pracujesz, kiedy robisz sobie przerwę, o której godzinie wstajesz itp.

9. Miejsce pracy

Tutaj jest niemal identycznie jak w poprzednim punkcie. Ty jako pracownik nie decydujesz gdzie pracujesz. Natomiast jako właściciel biznesu lub networker masz na to pełny wpływ. 

10. Wybór współpracowników

W zasadzie tutaj sprawa ma się podobnie jak w dwóch poprzednich punktach. Ty jako pracownik nie decydujesz z kim pracujesz, czyli kogo zatrudni Twój szef. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach wszystko zależy od Ciebie.

11. Możliwość dziedziczenia

W pracy etatowej po prostu tego nie ma. Co najwyżej dziecko może pójść w ślady rodzica i wykonywać przez niego ten sam zawód. Biznes można dziedziczyć i podobnie marketing też można dziedziczyć. Ta opcja mi się bardzo podoba, bo w ten sposób mogę zabezpieczyć losy rodziny, gdyby cokolwiek mi się stało. Czy nie jest dobrze mieć poczucie, ze gdyby (odpukać) Ciebie zabrakło to Twoi bliscy będą zabezpieczeni finansowo?

12. Wolność finansowa

Czym jest wolność finansowa? Zdarza się, że jest mylona z niezależnością finansową, ale to coś innego. Wolność finansowa to pokrycie stałych kosztów życia i innych potrzeb bez konieczności wykonywania pracy. Tak to można w dużym skrócie określić.

Praca na tacie w zasadzie nie pozwala osiągnąć wolność finansową. Zależność jest bardzo prosta, pracujesz = zarabiasz, nie pracujesz = nie zarabiasz. Tylko i wyłącznie praca nie da Ci wolności finansowej, ale dzięki pieniądzom zarobionym w pracy możesz to osiągnąć.  Jeśli dobrze będziesz zarządzać budżetem, to możesz odkładać z każdej wypłaty część zarobków np. 10%. Pieniądze zaoszczędzone zainwestujesz w coś pewnego, co przyniesie Ci zyski, a następnie kolejne zyski również będziesz inwestować, to z czasem możesz osiągnąć wolność finansową. 

W biznesie i MLM również możesz postępować w taki sam sposób odkładając 1/10 zysków. Warto oczywiście to robić. Natomiast rozwiniecie biznesu czy też struktur w marketingu sieciowym również pozwoli Ci osiągnąć wolność finansową. 

13. Rozwój osobisty i awans

W pracy ten temat jest ściśle zależny od szefa, oraz od polityki czy strategii firmy. Czasem możesz liczyć na rozwój, a często niestety nie. Czasem jest jasna i klarowna ścieżka awansu, a często jest to wszystko niejasne. 

W biznesie wszystko jest zależne od Ciebie. Możesz się rozwijać we własnym zakresie inwestując to własne pieniądze. Moim zdaniem warto, a nawet trzeba, bo rozwój to jeden z elementów, który zapewni wzrost w Twojej firmie. 

W marketingu sieciowym zdecydowanie możesz liczyć na jedno i drugie. Dobre firmy w MLM dbają o rozwój swoich partnerów. Oprócz tego dobrze zarządzane zespoły również kładą duży nacisk na rozwój. Oczywiście też we własnym zakresie warto się rozwijać. Poza tym ścieżka awansów jest jasno sprecyzowana i dobrze wiesz jaką prace musisz wykonać aby osiągnąć satysfakcjonujący Cię poziom. 

14. Rodzaj dochodu

Odnosząc się do 12 punktu pracując na etacie to tylko i wyłącznie w momencie gdy pracujesz zarabiasz, a jeśli nie pracujesz nie zarabiasz. Zatem dochód z pracy na etacie jest aktywny. W biznesie i marketingu sieciowym można osiągać zarówno dochód aktywny jak i dochód pasywny. Np. w marketingu sieciowym gdy raz dasz komuś dostęp do sklepu internetowego, to za każdym razem gdy ta osoba coś sobie kupi, to Ty zarabiasz. Czyli za raz wykonaną pracę zarabiasz cały czas. To jest naprawdę świetna opcja.

15. Wsparcie i pomoc

Ostatnim punktem jest wsparcie i pomoc. w pracy jest to zależne od tego jak to w firmie, w której pracujesz jest. Jeśli jest super atmosfera, współpracownicy są życzliwi i pomocni, szef i kadra zarządzająca jest w porządku to myślę, że można liczyć na wsparcie i pomoc. Niestety nie zawsze tak jest, o czym być może już się przekonałeś. 

W biznesie nie masz wsparcia i pomocy, bo raczej nikt z konkurencji nie udzieli Ci wsparcia, czy dobrej rady, raczej taki ktoś będzie liczył na Twoje potknięcie Wsparcie i pomoc można uzyskać np. jeśli korzysta się ze wsparcia anioła biznesu.

To co lubię w marketingu sieciowym to właśnie wsparcie i pomoc na każdym etapie. Jeśli jesteś w odpowiedniej firmie i w odpowiednim zespole z dobrym liderem to nie masz się co obawiać o te elementy. Ja współpracuje w takiej firmie i z takimi ludźmi, dzięki czemu mam ogromne wsparcie i pomoc. Oczywiście też wiemy jakie to jest ważne dal innych, dlatego wszystkim osobom w zespole również służymy wsparcie i pomocą. Jesteśmy po prostu w 100% zaangażowani i zawsze chętni do pomocy. 

Zrealizuj Swój Największy Cel

Masz wielkie plany, ale nie wiesz się właściwie za to zabrać? Połową osiągnięcia celu jest jego właściwe wyznaczenie. Druga połowa to odpowiednie podejście do realizacji tego celu. Z tego poradnika dowiesz się jak wyznaczyć cel, ale różnie jak ten cel osiągnąć.

Wpisz adres email i pobierz poradnik teraz
Marcin Gurtowski
Latest posts by Marcin Gurtowski (see all)

One Reply to “Etat, biznes, a MLM”

  1. Вы непременно эксперты писательского дела. Сегодня это в целом необыкновенно имеет важное значение.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *