Czas to pieniądz. To najbardziej wartościowa waluta, którą posiada każdy z nas. W tym artykule pokażę Ci jak ją pomnażać i jak skutecznie wykorzystać 24 godziny, aby cieszyć się życiem?

Postanowiłam że w swoim pierwszym artykule pozwolę Ci trochę bardziej mnie poznać, chociaż w zakładce “Nasz Zespół” też już co nieco o mnie wspomniano. 

Dlaczego piszę o czasie? Bo chcę się z Tobą podzielić tym co sama przeszłam, doświadczyłam i jakie podjęłam decyzje.

Kilka lat temu zetknęłam się z ogromnymi zmianami w życiu. Zostałam samotną matką co wiązało się z nowymi dla mnie wyzwaniami – łączenie godzin pracy z godzinami pracy przedszkola, jak przedszkole to ciągłe infekcje, a jak infekcje to L4 i wysłuchiwanie gorzkich żalów pracodawcy. Pewnego wieczoru widząc kolejny raz 38,2 na termometrze dziecka, rozpłakałam się, bo wiedziałam już jak cały schemat będzie wyglądał.

Wtedy pomyślałam, że życie nie może tak wyglądać, że nie chcę w ten sposób funkcjonować! Zaczęłam szukać innych rozwiązań. Chciałam mieć więcej czasu dla dziecka, chciałam dla nas lepszego zdrowia, lepszych zarobków, lepszego życia.

Zaczęłam organizować czas na dowiadywanie się o innych możliwościach, na kursy czy na czytanie rozwojowych książek i artykułów. 

Pewnie nie raz słyszałeś, że każdy ma 24h/dobę. W ciągu tego czasu jeden zarabia potężne sumy a ktoś inny około 100 złotych. Jedna osoba skupia się na tym, żeby złą czy niekomfortową sytuację zmienić, a druga osoba trwoni czas, zajmując się rzeczami, które do niczego nie przybliżają (np. skupia się na problemach, na oglądaniu “Trudne sprawy” czy “Dlaczego ja”, na plotkowaniu o innych czy na narzekaniu).

Co jest kluczem?

 Po pierwsze:  Zastanów się jak chcesz żeby Twoje życie wyglądało? Czy masz marzenia? Nie? To pomyśl, co tak naprawdę przyniosłoby Tobie radość? Co byś zmienił? Czy gasząc budzik każdego rana i myśl o tym, że wstajesz do pracy cieszy czy wręcz przeciwnie?

Poświęć rzeczywiście trochę czasu na te pytania…

Już? Znalazłeś odpowiedzi? To nie czekaj dłużej! 

Skup się na tym czego chcesz! Zatrzymaj uciekający czas! 

Zamień czas UCIEKAJĄCY na czas WYKORZYSTANY. 

Zaplanuj go! Czas, który poświęcałeś na telewizję wykorzystaj na rzeczy, które będą Ciebie zbliżały do lepszych zmian, Twoich celów, do większych zarobków czy do marzeń, które w sobie nosisz.

Jak odzyskać i poukładać czas?

Punkt 1 – Zapisz sobie co dokładnie robisz każdego dnia i ile czasu Ci to zajmuje.

Wykreśl na koniec ze swojej listy te czynności, bez których możesz się obejść, a zobaczysz ile już czasu zyskasz …

Punkt 2 – Zaplanuj sobie dzień jutrzejszy .

Określ, czy Twoja wydajność jest najwyższa np. rano, wieczorem czy w nocy. Wiedząc to, możesz mądrze wykorzystać czas, jakim dysponujesz i poukładać zadania w taki sposób żebyś miał energię na ich realizację lub jeżeli jesteś rodzicem, wykorzystaj czas kiedy dzieci są np. w szkole.

Punkt 3 – Aby działać skutecznie, warto dzielić zadania na ważne i mniej ważne.

Najważniejsze najlepiej wykonać w pierwszej kolejności. W razie opóźnienia kolejne można przesunąć np. na następny dzień lub powierzyć zadanie komuś innemu jeśli trudno jest samodzielnie wywiązać się ze wszystkich zadań.

Punkt 4 – Dzień zaczynaj od sprawdzenia swojej listy zadań i unikaj tego, co Cię rozprasza. Prywatne telefony i przeglądanie stron internetowych lepiej odłożyć na później. Wykonywanie kilku zajęć jednocześnie również nie sprzyja efektywności, co nie przybliży Cię do celu.

Punkt 5Zaplanuj też odpoczynek.

Planując dzień, warto pamiętać o wypoczynku. Poranna kawa na tarasie, wieczorna książka z herbatą, gorąca kąpiel itp. – Zastanów się co Cię odpręża i nie rezygnuj z tego!

Postanów sobie, że zaczniesz żyć pełnią życia.

Zacznij wychodzić ze swojej strefy komfortu (ale o niej w innym artykule) a nie grzęźnij w tym, co znasz, co robiłeś do tej pory, tym samym budując nowe nawyki.

Czy będzie łatwo? Oczywiście, że nie!  

Przykład: Kiedy zaczynałam chodzić na siłownię i liczyć kalorie było to okropnie uciążliwe. Każdy kawałek zważony – szynki, sera, makaronu, ziemniaków, czy dżemu zanim się go zje i obliczona ilość kalorii doprowadzało mnie czasami do złości i miałam ochotę to rzucić w diabły. Wyjście na siłownię też nie zawsze łączyło się z euforią tym bardziej, gdy było zimno, padał deszcz i okropnie wiało, a w domu przecież ciepło, wygodna sofa, a fajna komedia zawsze się znajdzie do obejrzenia. Wiedziałam jedno, że jak teraz sobie zrobię wymówkę to następnym razem sytuacja się powtórzy. Byłam też świadoma, że wymówka nie doprowadzi mnie, tam gdzie chcę być i tym sposobem organizując czas i stawiając systematycznie małe kroki do przodu wyrobiłam sobie nowe nawyki, a z nawykami doświadczenie.

Zadam ci pytanie:  Czy wychodząc z domu zamykasz drzwi na klucz? Jestem przekonana, że tak! Dlaczego to robisz? Pewnie dlatego, że nie chcesz, żeby wszedł złodziej i okradł Cię z materialnych rzeczy które posiadasz. Chociaż są to rzeczy materialne, które można ponownie nabyć to dlaczego pozwalasz by złodziej czasu okradał Cię z własnego życia??

Jesteś jedyną osobą która może zmienić Twoje życie. Dlatego jeszcze raz Ci przypomnę –  każdy ma 24 godziny i Ty i ja… Pamiętaj to Ty jesteś kluczem do własnego szczęścia! To jak wykorzystasz czas, jak go sobie zorganizujesz zaprowadzi Cię tam gdzie chcesz. 

Ogromnie Ci dziękuję, że poświęciłeś chwilkę na przeczytanie mojego artykułu. Mam nadzieję, że dzięki niemu zechcesz zawalczyć o swoje marzenia wykorzystując czas, lub pytania, które w nim zamieściłam pomogą Ci się zastanowić nad zmianami jakie byś chciał osiągnąć.

Podobał Ci się artykuł?

Daj znać jak to u Ciebie wygląda z czasem? Trzymam za Ciebie kciuki.

13 Replies to “Jak oszczędzić czas?”

  1. Fenomenalny Artykuł !!! Jeden z najlepszych które ostatnio czytałam ! Bardzo cenne wskazówki i pytania ! Napewno skorzystam 🙂
    Natalia czekam z niecierpliwością na kolejne Twojego autorstwa 🙂

  2. Mega ciekawy artykuł… Pomogłaś mi zwrócić uwagę na jedną ważna rzecz hmm… nie planuje dnia… Muszę stworzyć taką listę. Dziękuję bardzo będę często odwiedzać… 😊 Jest moc 💪😊

    1. Po pierwsze dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie artykułu, a po drugie, bardzo się cieszę, że pozwoli Ci na efektywniejsze wykorzystanie dnia 🙂 Trzymam kciuki!

  3. świetny artykuł Natalia 😉 przypomniałaś mi o planowaniu i że też pisałem w swoim pierwszym ebooku o czasie. O wielu złodziejach czasu..
    Czekam na twoje następne artykuły…Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *