Słysze czasem jak ludzie pytają: “Dlaczego w ogóle ktoś miałby mieć cele?”. Cóż, jest kilka powodów, ale mówiąc w skrócie, wyznaczanie celów naprawdę pomaga w planowaniu, a kiedy masz plan, możesz coś z nim zrobić i to właśnie pomaga urzeczywistniać marzenia. Wprowadzenie planu w życie jest najlepszym sposobem na motywację do działania. Proces wyznaczania celów pomaga ci wybrać, dokąd chcesz zmierzać w życiu. Wiedząc dokładnie, co chcesz osiągnąć, wiesz, na czym musisz skoncentrować swoje wysiłki. Szybko zauważysz też czynniki rozpraszające, które są zagrożeniem i mogą ściągnąć Cię z właściwego kursu.

1. Czego dokładnie chcesz? Określ swój cel

Czy Twój cel jest jasno określony wraz z konkretnym planem działania? Czy jest on ważny dla Ciebie osobiście? Czy jest on w Twojej mocy, aby go zrealizować? Czy jest to coś, co masz realną szansę osiągnąć?

Czy wiesz, co jest dla Ciebie ważne w Twoim życiu? Czy na tej podstawie dokonujesz wyborów? Czy Twój cel jest czymś, czego naprawdę chcesz, czy jest to coś, o czym myślisz, czy też powiedziano Ci, że powinieneś, bo to jest dobre dla Ciebie?

Możesz osiągnąć swoje cele tylko wtedy, gdy masz całkowitą jasność co do tego, czego dokładnie chcesz.

Więc… czego dokładnie chcesz?

2. Jak silne jest Twoje pragnienie? Określ siłę swojego pragnienia

Czy Twoje cele Cię inspirują i dodają Ci energii?

W skali od 1 do 10, gdzie 1 jest bardzo słaby, a 10 “zrobiłbym wszystko, aby osiągnąć ten cel”, jak silne jest Twoje pragnienie?

Im większe jest Twoje pragnienie, tym silniejsze jest Twoje wewnętrzne dążenie do osiągnięcia tego celu.

Więc… w skali od 1 do 10, jak silne jest Twoje pragnienie?

3. Czy zapisałeś swoje cele? Zapisz to

Zapisałeś swój cel na papierze i uczyniłeś go oficjalnym? Czy wiesz, że tylko 3% ludzi zapisuje swoje cele, a z tych 3% 80% z nich faktycznie je osiąga? Czy jesteś jednym z 80%? Zapisanie celu jest deklaracją, że tego chcesz!

Bądź konkretny. Umieść go w miejscu, w którym zobaczysz go kilka razy dziennie. Więc… czy zapisałeś swoje cele?

4. Czy widzisz i czujesz, że masz to, czego chcesz?

Zdefiniuj wszystkie sposoby, w jakie skorzystasz z osiągnięcia swojego celu. Czy możesz sobie wyobrazić, że osiągnąłeś swój cel? Gdzie jesteś? Czym różni się Twoje życie? Co robisz? Jak się czujesz?Bądź konkretny i szczegółowy.. Im więcej korzyści możesz sobie wyobrazić, tym więcej energii i inspiracji poczujesz i tym większe silniej będziesz “przyciągać” swój cel do siebie. Zobacz i poczuj się w taki sposób jakbyś już ten cel osiągnął. Użyj mocy tej wizualizacji, aby napędzać swoje działania.

Więc… czy widzisz i czujesz, że masz to, czego chcesz?

5. Gdzie jesteś teraz? Określ swój punkt startowy

Jaki jest Twój punkt wyjścia? Czy wiesz, gdzie teraz jesteś, aby wyznaczyć najkorzystniejszy i bezpośredni kurs do celu? Mając jasny punkt wyjścia, możesz udać się we właściwym kierunku. Tworzenie planu przypomina wyznaczanie trasy na wycieczkę samochodową. Jeśli nie wiesz, gdzie jesteś, nie możesz wiedzieć, jak dotrzeć tam, dokąd się wybierasz.

Więc… gdzie jesteś teraz?

6. Jakie są Twoje ramy czasowe? Ustal ramy czasowe i terminy (deadline)

Czy zobowiązałeś się do przestrzegania ram czasowych i terminów? Czy masz czas, aby osiągnąć cel? Czy zaplanowałeś czas na pracę nad swoim celem i umieściłeś go w swoim terminarzu lub kalendarzu? Czy nadałeś priorytet i zrezygnowałeś rzeczy, które mają mniejszą wartość lub nie mają jej żadnej wartości? W ten sposób zobowiązujesz się utorować drogę do podjęcia działań zmierzających do osiągnięcia celu. Zaplanuj działania, a następnie je wykonaj! Za ciosem, aż do efektu.

Więc… do czego się zobowiązujesz? Jakie są twoje ramy czasowe?

7. Jakie przeszkody możesz napotkać i jak sobie z nimi poradzisz? Zastanówcie się nad możliwymi blokami/przeszkodami i sposobami radzenia sobie z nimi.

Jakie możliwe przeszkody napotkasz? Czy przygotowałeś plany awaryjne, aby poradzić sobie z tymi przeszkodami? Jak najskuteczniej sobie z nimi radzić? Przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Więc… z jakimi przeszkodami możesz się zmierzyć i jak sobie z nimi poradzisz?

8. Jakie są wasze mocne strony i zasoby? Zidentyfikuj swoje zasoby

Jakie masz mocne strony i zasoby, które pomogą Ci iść do przodu? Kim są ludzie lub organizacje, które będą Cię wspierać? Kto jest w Twoim zespole sukcesu? W jaki sposób możesz poprawić umiejętności, których będziesz potrzebował i wykorzystać mocne strony, które już posiadasz? Czy odniosłeś sukces lub porażkę w zadaniach, które były wcześniej podobne do tego? Z jakich zasobów korzystałeś wcześniej, które były pomocne? Co możesz zrobić, aby tym razem zmaksymalizować swoje szanse na sukces? Co możesz zrobić inaczej? Co możesz zrobić, aby zmotywować się do osiągnięcia swojego celu? Bądź swoim własnym najlepszym źródłem informacji.
Jeśli np. chcesz zbudować dużą i silną organizację w marketingu sieciowym, ale masz problem z pozyskiwaniem osób. Idealnie będzie jak podniesiesz swoje kompetencje i w pierwszej kolejności dowiesz się skąd brać ludzi do marketingu sieciowego.

Więc… jakie są Twoje mocne strony i zasoby?

9. Jaki jest Twój plan i jakie są Twoje kroki? Stwórz plan

„Marzenie to tylko marzenie. Cel to marzenie z planem działania i terminem”.

Czy podzieliłeś swój cel na małe, łatwe do wykonania kroki, które można wykonywać codziennie? Czy zidentyfikowałeś i wyznaczyłeś czas na każde zadanie, które należy wykonać? Czy rozpoznałeś swój punkt startowy? Co musisz zrobić w pierwszej kolejności? Jakie masz narzędzia, aby śledzić swoje postępy?

Osiągnięcie celu wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Te kroki, z kolei, stają się nawykami. Jakie codzienne nawyki musisz wytworzyć? Duże sukcesy zaczynają się od małych.

Więc… jaki jest Twój plan działania i jakie są kroki do wykonania

10. Jesteś zaangażowany? Zrób zobowiązanie i uwierz w siebie?

Jesteś zaangażowany, czy tylko próbujesz? Ile znasz osób, które próbowały coś zrobić i się im nie udało?

Powiedz sobie następujące zdanie: „Spróbuję ______________”

Teraz powiedz „Zrobię _____________”

o wydaje się bardziej solidne i bardziej prawdopodobne? Aby osiągnąć jakikolwiek cel, musisz zobowiązać się do jego osiągnięcia. Czy naprawdę zdecydowałeś się zrobić wszystko, co jest konieczne, aby osiągnąć ten cel? Czy jesteś zdecydowany poświęcić CAŁY niezbędny czas, energię i pieniądze?

Przyjrzyj się swojemu planowi i wszystkim punktom prowadzącym do osiągnięcia celu. Czy wierzysz, że możesz to zrobić? Masz jakieś wątpliwości? Czy Twoje oczekiwania są realistyczne?

Zajmij się swoimi obawami i oczekiwaniami wobec siebie.

Więc… czy jesteś zaangażowany? Czy wierzysz w siebie?

Bonusowy krok: Świętuj

W jaki sposób pracę za wykonaną, oraz dobrze zrobioną i będziesz świętować zakończenie każdego z kroków po drodze? Jak możesz wykorzystać tę energię sukcesu, aby iść naprzód? Nie czekaj do końca, aby świętować, ale celebruj każdy “mały” sukces.

Świętowanie każdego małego zwycięstwa jest wyrazem uznania dla Twoich sukcesów, oraz włożonej pracy i utrzymuje Cię w motywacji i właściwym skupieniu.


Chcesz poznać więcej sprawdzonych sposobów na wyznaczanie oraz realizacje swoich celów? Pobierz zupełnie gratis poradnik, dzięki któremu osiągniesz każdy cel. 

Zrealizuj Swój Największy Cel

Masz wielkie plany, ale nie wiesz się właściwie za to zabrać? Połową osiągnięcia celu jest jego właściwe wyznaczenie. Druga połowa to odpowiednie podejście do realizacji tego celu. Z tego poradnika dowiesz się jak wyznaczyć cel, ale różnie jak ten cel osiągnąć.

Wpisz adres email i pobierz poradnik teraz
Marcin Gurtowski
Latest posts by Marcin Gurtowski (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *