Zacznę od tego czym w ogóle jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Szczególnie w obecnych czasach doświadczamy tego w jak szybkim tempie rozwijają się technologie. W związku z tym koniecznością jest zdobywanie umiejętności posługiwania się nimi. Oczywiście rozwój osobisty nie jest tylko nauką korzystania z tych nowości. Przede wszystkim to poszerzenie swojej wiedzy i możliwości. Rozwijać się można w każdej dziedzinie życia. Dla jednych rozwojem będzie nauka języków obcych, dla innych nauka gotowania, dla kogoś jeszcze innego poświęcenie się swojemu hobby.  Rozwój osobisty to inwestycja w przyszłość i w siebie.

Dlaczego rozwój osobisty jest ważny? Dlaczego warto zadbać o swój rozwój?
Każdy z nas ma jakiś cel, do którego dąży. Do osiągnięcia tego celu korzystamy z różnych rozwiązań, które mają nam to ułatwić.

Zapewne słyszałeś już kiedyś o tym, że człowiek uczy się przez całe życie.
Można powiedzieć, że jest to najprostsza definicja rozwoju osobistego, bo przecież bez nauki i zdobywania nowych umiejętności nie można się rozwijać. 

Rozwój osobisty pozwala iść do przodu, dzięki niemu nie stoimy w miejscu, ale ciągle zyskujemy nowe umiejętności, które dają nam większe możliwości. Rozwój ma też dać nam siłę do tego, aby podnosić się z łatwością po każdym niepowodzeniu.

Rozwijanie swoich umiejętności, zdobywanie nowych kompetencji pomoże Ci na przykład znaleźć lepszą pracę lub jeżeli jesteś samozatrudniony da możliwość po prostu zarabiania większych pieniędzy. Rozwój osobisty daje również możliwość wyjścia ze swojej strefy komfortu. Dzięki niemu poradzisz też sobie na pewno łatwiej w cięższych chwilach.

Do tej pory zwróciłem głównie uwagę na to co może dać rozwój osobisty, a czy może coś uchronić?

Oczywiście! 

Jeżeli będziesz się rozwijać, zwiększać swoje umiejętności, kompetencje, być może uchronisz się przed zwolnieniem.
Inna sytuacja to kiedy, w pracy masz pewne stanowisko, ale w rozwój osobisty warto zainwestować swój czas, żeby zrobić sobie furtkę na “gorsze czasy”. Mam tutaj na myśli to, że zdecydowanie prościej jest się uczyć nowych umiejętności, kiedy nie ma na nas presji czasu, kiedy jesteśmy zabezpieczeni. Niestety zazwyczaj do momentu kiedy jest nam wygodnie, nie robimy nic w kierunku rozwoju. Wiem o tym  z autopsji 😉 

Okej, ale co zrobić, żeby się rozwijać?

Pewne jest to, że rozwój nie przyjdzie sam z siebie. Być może słyszałeś o prawie przyciągania, które jest opisane m.in. w książce “Sekret” autorstwa Rhondy Byrne. Mowa w tej książce o tym, że możesz osiągnąć wszystko co tylko chcesz, ważne żebyś chciał tego wystarczająco mocno. Zgadzam się z tym po części, ponieważ ważne jest jeszcze stworzenie odpowiednich warunków do takiego “przyciągnięcia”. Gdyby tylko od prawa przyciągania zależało nasze szczęście to wszyscy na świecie byliby szczęśliwi, bogaci i mieliby wszystko czego pragną.

Tak jednak nie jest.

Żeby osiągnąć założony cel oprócz samych myśli potrzebne jest też działanie. Sukces jest efektem wielu przepracowanych godzin, doznania porażek, podniesienia się po nich, wyciągnięcia wniosków, wytrwałości, cierpliwości, a czasem też odrobiny “farta”. 

Pora wziąć się do działania!

Jak już wiemy rozwijać się można w różnych dziedzinach.
Pytanie skąd czerpać wiedzę? Jak zdobywać nowe kompetencje?

Sposobów jest mnóstwo, podam kilka przykładów:
-czytanie książek i słuchanie audiobooków
Ta pozycja znalazła się tutaj z tego względu, że książki można znaleźć praktycznie na każdy temat. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby czytać co popadnie 😉 tylko wybrać tematykę, która Cię interesuje. Znajdziesz również książki o samym rozwoju osobistym, jak się za to zabrać, o czym pamiętać, co warto planować itd.

-blogi 🙂
Nie jest to kryptoreklama 😉 podobnie jak w przypadku książek, bloga można znaleźć na każdy temat. Dużym plusem jest to, że wiedza jest tutaj darmowa. Kolejnym plusem jest to, że w każdej dziedzinie występuje wielu autorów, a więc mamy możliwość wyboru pod kątem tego, który przemawia do nas najbardziej.

-kursy i szkolenia
W obecnej, pandemicznej sytuacji w grę wchodzą głównie kursy i szkolenia online. Można natrafić na ciekawe darmowe kursy, ale też warto czasem zainwestować kilka złotych w konkretny kurs/szkolenie. Chciałbym zauważyć, że ja osobiście bardzo lubię szkolenia tzw. “na live” z tego względu, że mam wrażenie iż zdecydowanie bardziej się jestem w stanie skupić na takim szkoleniu oraz można porozmawiać z innymi uczestnikami czy też samym prowadzącym wydarzenie, co może dać wiele wartości.

-video na Youtube
Bardzo często korzystamy z tego serwisu w celach rozrywkowych. Jednak także w tym serwisie można znaleźć wiele ciekawych materiałów, które pomogą nam w rozwoju osobistym. Duże plusy to, że są to materiały darmowe oraz to, że szczególnie w przypadku niektórych dziedzin jest to forma video.

-studia
Jedną z możliwości rozwoju są po prostu studia. Minusem jest to, że studia trwają sporo czasu. Plusem jest chociażby to, że jeżeli zostaną one ukończone uzyskujemy tytuł, który pozwala  nam na awans w pracy albo chociaż wyższe wynagrodzenie.

To jedynie kilka możliwości na rozwój osobisty. Co ważne, rozwój w dzisiejszych czasach wcale nie wiąże się z dużą inwestycją finansową, a jedynie z inwestycją czasu, więc może warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie książki lub inną formę samorozwoju? 😉

Pamiętaj!

Samo pochłanianie nowych informacji, szkoleń, kursów itp. nic nie da kiedy wdrożysz nabytej wiedzy w życie. Co z tego, że przeczytasz kilkanaście książek, odbędziesz kilkanaście szkoleń, kursów jeśli schowasz tą wiedzę do “szafy”? Nic! Musisz nabytą wiedzę zastosować w praktyce.

Podsumowując…
Rozwijamy się całe życie. Rozwój ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, jednak zdecydowanie większy na przyszłość. Można powiedzieć, że rozwijanie się kształtuje naszą przyszłość. Trzeba iść z postępem technologicznym, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, inaczej zje Cię konkurencja, która wdroży nowe technologie podczas kiedy Ty będziesz stać w miejscu.

Pamiętaj!

Robiąc ciągle te same rzeczy, nie oczekuj innych rezultatów. Mówić nawet o tym Albert Einstein. Dla przykładu, posiadając obecne umiejętności być może jesteś w stanie osiągnąć sukces, jednak żeby wspiąć się na kolejne szczeble drabinki awansów musisz zdobyć nowe umiejętności.


Myślę, że warto zadbać o swój rozwój pod każdym kątem. Może Ci to przynieść wiele radości, zrozumienia siebie i innych, ekscytacji, szczęścia, powodów do dumy czy chociażby kupy śmiechu 😉 i wielu innych emocji. Być może odkryjesz to w czym jesteś naprawdę dobry? Być może dowiesz się, że to co robisz obecnie nie jest dobre dla Ciebie? Sprawdź to sam!

Życzę Ci powodzenia, szczęścia i maksymalnego rozwoju!
Pozdrawiam
Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *