Jak wystartować nową osobę w MLM? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule i 5 odcinku podcastu, który jest elementem tego artykułu. Zaproszenie nowej osoby do współpracy to nie jest koniec pracy, ale tak naprawdę początek. To wtedy wszystko się zaczyna, bo jak źle wystartujesz nową osobę, to całe Twoje wysiłki spełzną na niczym! W tym odcinku poznasz 6 kluczowych kroków, które warto przejść z nową osobą, którą zaprosisz do współpracy w swoim zespole MLM.

Ustalenie własnego “PO CO?” również ważne w MLM

Ustalenie swojego “po co?” jest ważne, bo dzięki temu wiesz po co chcesz coś robić. Musze mieć swoje po co, abym nagrywał podcasty i się nie zniechęcił po kilku odcinkach. Powód jest ważny dla wszystkiego co robimy. Jeśli nie masz właściwego powodu, to nawet nie wstaniesz z łóżka prawda? Spójrz na osoby, które cierpią na depresje, oni zatracili w tym wszystkim swoje “po co” i często nie widzą sensu, aby nawet wstać z łóżka. 

Zejdźmy jednak z depresyjnego tematu i wróćmy na właściwe tory. Właściwy motyw działania powoduje, że rodzi się w Tobie entuzjazm i masz pokłady wewnętrznej motywacji aby coś robić. Czy chcesz schudnąć, czy nauczyć się języka obcego, czy napisać książkę, zawsze warto mieć swoje “po co”. Działać w marketingu sieciowym własne “po co”, jest niezwykle istotne. MLM to nie jest sprint, ale maraton, tutaj sukcesu nie odniesiesz “ze środy na czwartek”, ale będzie to wymagać czasu i przede wszystkim dużej wytrwałości od Ciebie. Jeśli masz mocne “po co”, to nie zniechęcisz się, ale będziesz działać aż do efektów!

Dobrze jest mieć marzenia, cele i plan na realizację tych celów. Zawsze polecam wypisanie swoich celów, według popularnej metody SMART. Mogą to być cele na kilka lat, na najbliższy rok itp. Wspomóż się przy tym stworzeniem mapy marzeń, to naprawdę ma moc. Warto pamiętać, że samo ustalenie celów nie wystarczy. To jest duży krok, w kierunku ich realizacji, ale trzeba jeszcze jednego istotnego elementu. Tym elementem jest plan realizacji. Im bardziej szczegółowy ten plan tym lepiej. Najlepiej będzie jak każdego dnia wiesz co dokładnie masz robić, aby zbliżać się w kierunku realizacji celów. Teraz pozostaje tylko wytrwale działać według planu.

Poznaj firmę i plan marketingowy w MLM

Nowej osobie warto pomóc w poznaniu firmy i planu marketingowego. Wątpię aby po pierwszym obejrzeniu prezentacji można było wszystko świetnie zrozumieć. Pomóż nowej osobie zrozumieć z czego wynikają naliczane prowizje, jak tutaj się zarabia i jak wygląda plan marketingowy nie trzeba przerabiać całego od razu, ale kilka pierwszych pozycji w szczeblach kariery będą pomocne. Dzięki temu nowa osoba może ustalić jaka pozycja ją interesuje, lub jakiego rzędy zarobki będą dla niej motywujące na starcie. Według tego możesz pomóc rozpisać tej osobie ścieżkę, którą trzeba przejść aby dojść do tego celu. Ile osób trzeba zaprosić do współpracy? Ilu osobom trzeba pomóc osiągnąć konkretną pozycję? Dzięki temu wszystko będzie zaplanowane i nowa osoba nie będzie działać po omacku. 

W tym miejscu dobrze też ustalić kontrakt z taką osobą. Mówiąc w skrócie ustalcie aktywność tej osoby, ile czasu dziennie będzie angażować się w działanie. Poza tym czego może się po Tobie spodziewać, na jaką pomoc liczyć itp. Ustalcie też procedury działania. Być może Ty, Twój zespół, lub firma MLM z którą współpracujesz macie konkretne procedury, np ustawianie nowych osób w zespole. Na tym etapie dobrze jest przedstawić procedury nowej osoby, tak by wiedziała jak będziecie razem współpracować. 

Lista kontaktów w MLM

Pierwsze co będzie potrzebować nowa osoba, którą zaprosiłeś do współpracy w MLM to jest lista kontaktów. Bardzo często nowe osoby wykładają się na tym etapie, zniechęcają się i rezygnują z działania. Nie pozwól na to, aby to spotkało Twoją nową osobę. Pomóż jej stworzyć pierwsza listę kontaktów i naucz ją sposoby na nieustanne dopisywanie kolejnych osób do listy kontaktów. 

Sposobów na pozyskiwanie kontaktów jest wiele, sam znam ponad 30. Nie trzeba znać i stosować wszystkie, bo wystarczy jeden, maksymalnie kilka. Ważne jest aby cały czas je stosować. Dobrym sposobem na stworzenie swojej pierwszej listy kontaktów jest zrobienie jej na zasadzie skojarzeń. Więcej na ten temat pisze w artykule skąd brać ludzi do marketingu sieciowego. Poza tym w innym artykule opublikowałem podcast, w którym omawiam metodą jak pozyskać osoby do współpracy w MLM z Facebooka? Kontakty w marketingu sieciowym to szalenie istotny element, pomóż nowej osobie w pozyskiwaniu kontaktów.

Rozmowy zapraszające w marketingu sieciowym

Zawsze daj jakiś czas na realizację kolejnych zadań. Nowa osoba w MLM musi mieć chwilę na każdym etapie, ale jak już stworzy listę kontaktów, to zabierzcie się razem do działania. Pierwszym działaniem jest zaproszenie osób z listy kontaktów do zapoznania się z propozycją. Nie wiem jaką Ty metodą pracujesz, my korzystamy z narzędzi, czyli z gotowych nagrań z prezentacją, lub prezentacje na żywo. Wówczas rozmowy zapraszające kierują do obejrzenia krótkiego materiału wideo, który przedstawia propozycję współpracy. 

Korzystamy ze wskazówek, które znajdziesz w książce Erica Whore “Bądź Pro”. Rozmowa zapraszająca trwa zwykle od 1 do 2 minut i jest bardzo prosta. Kluczowe jest, aby nową osobę nauczyć takiej rozmowy. Dobrze jest też przeprowadzić na sucho takie scenki, czyli poćwiczyć rozmowę zapraszającą, robiąc udawane rozmowy. Taka sesja z pewnością pomoże nowej osobie, tym bardziej jeśli nie miała nigdy ona styczności z czymś podobnym. 

Rozmowa kontynuacyjna w MLM

Rozmowa kontynuacyjna czyli inaczej mówiąc follow up to nic innego jak rozmowa z kimś, kto już obejrzał prezentację. Są tak naprawdę 3 scenariusze takiej rozmowy. Osoba, do której dzwonisz będzie zainteresowana współpracą i do razu będzie na tak. Wtedy po prostu wysyłasz link do rejestracji i witasz nową osobę w zespole. Innym możliwym scenariuszem jest sytuacja,  której nowa osoba nie będzie zainteresowana współpraca. To może wynikać z różnych powodów. Może już współpracuje z tą firmą, albo współpracuje z inną firmą z branży MLM i nie chce zmieniać barw klubowych. Trzeci wariant to taki, kiedy osoba jest wstępnie zainteresowana, ale jeszcze niezdecydowana. Możliwe, że ma jakieś wątpliwości. Twoim zadaniem podczas takiej rozmowy jest znalezienie powodów, czyli tych wątpliwości, by następnie rozwiać te wątpliwości i zaprosić taką osobę do współpracy.

Zastanów się, czy nie byłoby warto, aby kilka pierwszych rozmów pomóc przeprowadzić nowej osobie. Jeśli to możliwe zaproponuj, że Ty przeprowadzić kilka takich rozmów trójstronnych, w których Ty będziesz prowadzić rozmowę, a ta osoba będzie się przysłuchiwać i uczyć. Wiem, że to bardzo dobrze działa, w ten sposób nowe osoby w MLM szybko uczą się samodzielności. 

Podnoszenie kompetencji w marketingu sieciowym

To jest kolejny ważny element, czyli podnoszenie swoich kompetencji. Dla wielu osób branża MLM jest zupełnie czymś nowym i po prostu wszystkiego muszą nauczyć się krok po kroku. Nikt nie stanie się dobrym lekarzem, prawnikiem, programistą, inżynierem, czy kimkolwiek innym jeśli nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na kształcenie się w swojej dziedzinie. Dokładnie tak samo jest w marketingu wielopoziomowym. Aby być dobrym w tej branży, to należy podnosić swoje kompetencje. Dzięki temu uczysz się pozyskiwać kontakty, rozmawiać z ludźmi, przeprowadzać prezentacje, zarządzać zespołem, prowadzić zespół, rozwijać innych itp. 

Uczyć się można przede wszystkim uczestnicząc w absolutnie wszystkich wydarzeniach szkoleniowych w firmie MLM, z którą się współpracuje. Warto podjąć decyzje, aby być na wszystkich szkoleniach i seminariach jakie tylko są. Ponadto dobrze jest cały czas czytać odpowiednie książki, szkolić się, czytać blogi branżowe, czy słuchać podcastów. 

Podnoszenie kompetencji jest ważne, ale najważniejsza jest tak zwana faza pierwsza, czyli działanie. Każdego dnia pozyskując kontakty, zapraszając na prezentację i przeprowadzając rozmowy kontynuacyjne uczysz się najwięcej. To właśnie działanie najszybciej podnosi Twoje kompetencje i przede wszystkim tylko działanie, czyli bycie w fazie pierwszej przyniesie Ci efekty.

Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu i podziel się w komentarzu, co o tym myślisz. Jestem bardzo ciekaw Twojego zdania.

Zrealizuj Swój Największy Cel

Masz wielkie plany, ale nie wiesz się właściwie za to zabrać? Połową osiągnięcia celu jest jego właściwe wyznaczenie. Druga połowa to odpowiednie podejście do realizacji tego celu. Z tego poradnika dowiesz się jak wyznaczyć cel, ale różnie jak ten cel osiągnąć.

Wpisz adres email i pobierz poradnik teraz
Marcin Gurtowski
Latest posts by Marcin Gurtowski (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *